NIS2 för tech och tillverkning – vet du vad som gäller för din verksamhet?

NIS2 för tech och tillverkning – vet du vad som gäller för din verksamhet?

Firewall Friday; fjärde webbinariet i en serie av fem

Juristen Johanna Parikka Altenstedt från RISE, med särskilt ansvar för Cybernode, och Johanna Cederström, cybersäkerhetsexpert vid Ideon Science Park, guidar oss genom NIS2:s snåriga bilagor.

Tillsammans reder de ut vad EU:s nya och omfattande regelverk för cybersäkerhet faktiskt innebär för tech- och tillverkningssektorn – och hur din verksamhet kan påverkas.

Anmäl dig nu och ta reda på vad som gäller för er!

När: 12 december, kl. 11.00-11.50
Vad: Jurist och säkerhetsexpert förklarar och tipsar
Hur: Webbinarium via länk som skickas efter anmälan

Anmäl dig här >>

Seminariet arrangeras inom ramen för projektet ”Cybersäkerhet i Skåne”.
Ideon Science Park och IUC Syd, med stöd av Region Skåne, driver under 2025 projektet Cybersäkerhet i Skåne som syftar till att identifiera stödtjänster för skånska tech- och industritekniska företag:

Genom utbildning som initierar en baslinje av gemensamma, återkommande säkerhetsaktiviteter i en verksamhet, kan cybersäkerhetsarbetet få en självklar plats i ett affärsflöde och skapa ett bättre marknadsupptag för produkter.

Projektet leds av Johanna Cederström från Ideon Science Park, med projektstöd från Mats Larsson från IUC Syd.

Add To Calendar

Event details

Date & Time

Location

Organizer & Venue